Школски пројекат „Живети толерантно“
26. март 2014.Прва генерација Економско трговинске школе
10. мај 2014.450 година је просло од родјења великог песника Секспира.
Широм света на различите начине сећамо се дела овог великана.Даскама које живот значе одјекујустихови, читају се сонети, говори се о мистерији живота Шекспира.Ко је Вилијам Шекспир?
Ученици наше школе, 9.маја 2014.године заједно са својим наставницима српског језика и књижевности и енглеског језика обележили су јавним часом – Шекспир, наш савременик овај јубилеј.
Ученици првог разреда пословни и финансијски администратори говорили су одломке трагедије о љубави Ромеа и Јулије како на српском, тако и на енглеском језику.Говорило се о елизадетанском времену, позоришту и животу песника. Са ученицима су радиле наставнице Ливиа Јухас , наставница енглеског језика и Александра Секулић наставница српског језика.
За годину искуснији ученици су у сценском наступу насмејали све присутне модерном причом о љубави двоје младих чија прича има корен у поменутој трагедији. Показали су своје умеће и заинтересованост за глуму заједно са својом професорком српског језика Тањом Симуновић Тулић.
Сонети су заинтересовали пословне администраторе и економске техничаре треће године који су својим умећем говорења стихова на оба језика приказали свој рад, док је оне најстарије наравно привукао Хамлет и његове дилеме. Сарадњу са овим ученицима су оствариле наставница енглеског језика Ивана Илић и наставнице српског језика Даница Парошки и Драгана Мандић.
Чекамо вас и следеће године на истом месту. Сарадња међу активима траје две године и надамо се још дуго ће…
ОБУКА УГЛЕДНИХ НАСТАВНИКА
Не смемо заборавити похвале и награде. Овај начин мотивације човека уопште се често помиње, али када је време реализације, често затајимо.Не желимо да овај текст зазвучи патетично или да увреди било кога.
Оно што нам је намера јесте да се похвалимо неким ко је један од нас. Пишемо о наставници српског језика и књижевности Александри Секулић која је 2012.године освојила прву награду на конкурсу ЗУОВ-а „Сазнали на семинару применили у пракси“ .
Да та награда није била случајност показала је Александра и ове године када је изабрама у групу од двадесет угледних наставника Србије према оцени Мицрософта. Она је у априлу учествовала на Мицрософтовој радионици, програму обуке и семинару, уживо, названом „Угледни наставник“.
У склопу тог програма је учешће на вебинарима, онлајн семинарима, на којима наставници ове групе размењују искуства и стручно се усавршавају. Привилегију да се нађу у овој групи наставници су стекли својим наградама, учешћима на конкурсима и учешћем на Мицрософтовом конкурсу „Партнер у учењу“. Стручно усавршавање ових наставника се односи на унапређење наставног процеса у смислу бољег организовања наставе уз подршку информационо-комуникационих технологија.
Браво, Сања.Твој успех је мало и наш…Драгана
ОБЕЛЕЖИЛИ СМО ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА
“…Језик је жива снага са којом је везана не само култура, него и само постојање једног народа…“ (Иво Андрић)
У свету се обележава Дан матернјег језика, као сећање на студенте који су 21. Фебруара 1952. године убијени у Даки, у Источном Пакистану(Бангладешу), јер су протествовали због тога што њихов језик није проглашен за званичан.
Поводом овог Дана, желели смо да истакнемо важност језика и културе уопште, једног од путева очувања народа.Према проценама готово свакодневно нестане по један језик, ми свој желимо да сачувамо.
На јавном часу одржаном у учионици број 2 , ученици су говорили, прелили, причали, диванили, расправљали, блебетали, излагали, глагољали….о свом матерњем језику.
У нашој Војводини амалгам језика богати културу. На путевима “Сеоба“Милоша Црњанског укрстиле су се и измешале речи наших старих.Речник архаизама који су ученици креирали разговарајући са својим старима, помоћи ће нам да се неких речи подсетима, али да и научимо неке нове.
…авлијом јурца деран…на пенџеру стоји фрајла…обуци реклу и чакшире…у креденцу дунст…
Говорило се о архаизмима, историзмима и неологизмима, помињали смо синониме, хомониме, антониме, сећали смо се почетака нашег језика, подсетили се дијалеката…истакнута је неминовност жаргона, али са мером “где и када“…
Чули су се стихови на језицима националних мањина као што су мађарски и русински.
Имали смо госте, наставнике, ученике наше школе, директорку. Надамо се да су уживали.
Чекамо вас неким другим поводом у нашој учионици број 2, учионици српског језика и књижевности.
“…Језик није ни пропис ни закон којег се морате по сваку цену држати, него флексибилна жива ствар којој се прилагођавате…“
Драгана Мандић,
председник стручног већа наставника српског језика и књижевности