Прочитајте – препоручујем!
20. јун 2014.Обавештење о упису ученика
8. јул 2014.У мају су ученици и наставници српског језика и књижевности и енглеског језика наше школе обележили јубилеј четристопедесетгодишњицу Шекспировог рођења, јубилеј који се обележава у читавом свету. О јавном часу више можете прочитати на блогу Речпоречучионица.
Ученици првог разреда су добили прилику да, осим редовног читања, анализирања дела и ликова, глуме и играња улога, раде на нов начин и уз употребу технологије за креирање садржаја, сарадњу и комуникацију, изграђивали су своју дигиталну писменост. Један број ученика I2 i I3 одељења, учествовао је на самом јавном часу и за ту прилику израдили су пауер поинт презентацију. Сви остали ученици ових одељења имали су тимске задатке. У улози новинара, они су пратили јавни час, истраживали о Шекспировом животу и делу и као тимови- редакције, имали су задатак да направе своје новине посвећене Шекспиру и овом догађају. Неки су новине направили ручном израдом, а један број новина урађен је употребом бесплатног е-алата Јомаг. Можете их погледати на овим везама: William Shakespeare, Шекспир-највећи енглески песник и Највећи писац на енглеском језику, Вилијам Шекспир.
Новина у раду је и пројектна настава коју први пут изводимо у првој години са ИКТ подршком у извођењу пројекта. На пројекту Шекспир у нама радили су ученици I4 одељења, а са њима су радиле, наставница информатике Оливера Канкараш Милићевић и наставница српског језика и књижевности Александра Секулић. Корисно је ученике навикавати на овакав начин рада, јер се развија свест о повезивању знања и његовој изградњи, свест о употреби знања и вештина које ученици стичу на другим предметима. Осим тога, наметнути тимски рад (групни), без којег пројекат не може да се реализује, индивидуална задужења, захтевана сарадња међу тимовима и међусобно подржавање у решавању проблема, појачавају пријатељске и сарадничке односе, упућују ученике на кооперативни рад и развој вршњачког учења.
Сарадња и комуникација биле су измештене у простор интернета, а ученици су креирали и мултимедијалне садржаје. Све садржаје које су креирали презентовали су на блогу Шекспир у нама који уређује ученик Александар Милићевић.
Пошто се, у проучавању Шекспировог дела „Ромео и Јулија“, искристалисао проблем односа деце и родитеља, иновација је и презентовање садржаја на родитељском састанку (јавном часу) на који су ученици позвали родитеље, водили су родитељски и урадили кратку медијацијску дискусију из радионице „Шта када родитељи кажу не“. Партиципација ученика у организовању родитељског састанка и учешће родитеља у дискусији на самом родитељском састанку, новина је у раду ових наставница и ученика.
Употреба е-алата и платформи: примена програмских алата, примена мултимедије у настави, друштвених мрежа- Фејсбук, платформе за учење Едмодо, у служби изградње знања, креирања садржаја, остваривања комуникације, израде база знања за друге ученике, промовисање идеја дела у савременом тренутку, креирање порфолио садржаја наставника и ученика и решавање конкретних проблема на које указује књижевно дело, а истовремено су присутни и у савеменом тренутку, новине су које подстичу примену и изгадњу знања код ученика и развијају многе њихове вештине. Јавни часови, играње улога, презентовање резултата своји малих истраживања, развијају и комуникацијске вештине. Ученици добијају прилику да покажу своју креативност и да испоље могућности које им класична настава не пружа.
Слично су радили и ученици I1 у пројекту сарадње са ученицима Средње техничке школе у Сомбору на пројекту Не тврдичи, а о томе читајте на њиховом истоименом блогу- на овој вези. Блогове ученика можете наћи и овде, на сајту школе, на страни Блогови.