
“Krv život znači 2015“
2. jun 2015.
Prva nagrada za učenicu drugog razreda Mariju Pješčić
23. jun 2015.Umetničko udruženje Bazaart i Dečji kulturni centar Beograda organizovali su 19. i 20. juna u Dečjem kulturnom centru u Beogradu prvu nacionalnu konferenciju posvećenu primeni drame i umetnosti u obrazovanju kojom su želeli da ukažu na potencijale i potrebu za saradnjom sektora kulture i obrazovanja.
Na konferenciji “Kulturna uloga škole i obrazovna uloga kulture – Drama u obrazovanju” učestvovali su učenici i nastavnici naše škole. Poseban programski segment konferencije bio je “Bazar nastavničkih ideja i praksi”, kao prilika za predstavljanje rada kroz radionice, izložbe, projekcije, pozorišni program… U ovom delu konferencije nastavnice engleskog jezika Livia Juhas, Ivana Ilić i nastavnca srpskoj jezika i književnosti Aleksandra Sekulić, predstavile su javni čas Šekspir naš savremenik iz 2013. koji je pokrenuo tradiciju obeležavanja Svetskog dana knjige i autorskih prava u našoj školi. U predstavljanju različitih dramskih tehnika u nastavi, projektne nastave i upotrebe IKT-a u nastavi, prikazali smo snimak časa, niz fotografija sa časa, novine koje su izradili učenici, i ostale materijale koji su kreirali učenici. Posetoce štanda ugostile su učenice Tijana Miličić i Sonja Tomčić prvog dana konferencije, a Jelena Pristajko i Stevan Rad drugog dana. Naše je predstavljanje bilo zapaženo, a razmenili smo kontakte sa mnogim nastavnicima i predstavnicima biblioteka i muzeja. Bilo je ovo novo iskustvo za učenike, a značajno profesionalno iskustvo za nastavnike. Pokazali smo da smo prepoznali značaj koji drama ima u obrazovanju i koliko se primenom njenih tehnika u nastavi ona može unaprediti i učiniti smislenijom, modrnizovati i aktuelizovati.
Intenzivan program konferencije “Kulturna uloga škole i obrazovna uloga kulture – Drama u obrazovanju”, koja je održana u DKCB-u, predstavlja doprinos umetnosti i kreativnih metodičkih postupaka, a posebno drame i pozorišta – procesima modernizacije i aktuelizacije obrazovanja u Srbiji.
Osim umetnicima i poslenicima u kulturi, koji prepoznaju potencijale za razvoj saradnje dva sektora, konferencija je bila namenjena i svim nastavnicima, vaspitačima i stručnim saradnicima u školama i neformalnom obrazovanju, koji osećaju potrebu za snažnijim prisustvom kreativnosti u obrazovno-vaspitnom radu – kroz inovativne pristupe za razvoj nastave, aktivnog učenja i kulturnih kompetencija učenika.
Plenarni deo konferencije podrazumevao je izlaganja istaknutih stručnjaka u oblasti kulture i obrazovanja iz zemlje i inostranstva, koja su posvećena strateškom i praktičnom značaju uključivanja kreativnih pristupa u učenje i razvoj dece i mladih. Izlaganja su se bavila i perspektivama za osnaživanje nastavnika da primenjuju dramu u obrazovanju i doprinesu suštinskoj reformi obrazovnog sistema.
U skladu sa temom skupa, većina programa je bila praktična i interaktivna, pa su panel diskusije bile prilika za razgovor sa stručnjacima i praktičarima koji koriste dramu, pozorište i druge umetničke pristupe u obrazovanju i vaspitanju, a radionice su omogućavale učesnicima da steknu iskustvo u vezi sa načinima učenja i podsticanja učenja kroz dramu i pozorište u obrazovanju, kao i unapređenja sopstvene prakse i jačanja njene interaktivnosti. Lepo je znati da ste deo jednog takvog procesa, a mi smo to u ova dva dana bili zahvaljujući učenicima i nastavnicama, koji su u jednom partnerskom odnosu, saradnjom i istraživačkim radom približili zanimljiv svet Šekspirovih dela.
Konferencija je deo projekta “Ostrva” (Islands) u okviru kojeg je Bazaart organizovao sa partnerima niz tribinskih razgovora o značaju drame u obrazovanju i unapređenju obrazovnog sistema uopšte.
Projekat „Ostrva“ finansira Evropska unija kroz program “Podrška civilnom društvu”, a sufinansiran je iz budžeta Srbije kroz podršku Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva omladine i sporta.