
Ovogodišnja dobitnica nagrade Đorđe Natošević, Aleksandra Sekulić, još jednom potvrdila kvalitet u radu sa decom
9. novembar 2016.
Veče prosvetnih radnika
11. novembar 2016.Danas je, u našoj školi, predavanje-tribinu „Od primirja do pogroma“, održao profesor istorije Zoran Janković. Predavanje je održano u sklopu novembarskog podsećanja na Noć pogroma, ali je ujedno obeležen i sutrašnji praznik Sklapanje primirja u Prvom svetskom ratu. Profesor Janković je predočio istorijske okolnosti uoči kraja Prvog svetskog rata, sam značaj primirja i događaje i prilike koji su uslovili Noć pogroma i prethodili joj. Uz saznanja koja su učenici poneli sa nedavno održanih radionica o nacističkoj ideologiji i antijevrejskim zakonima, a nakon ovog predavanja, slika istorijskih prilika, uzroka i povoda početka Holokausta čini se da je jasnija. Na radionicama su učenici mogli da razumeju kako je moguće da se pogrom 1938. desio i zbog čega je učestvovalo toliko ljudi, a nakon predavanja su poneli sliku o tome šta se zbilo tokom Carske kristalne noći i kakve veze ima kraj Prvog svetskog rata, događaji i okolnosti sa zbivanjima na nemačkoj društveno-političkoj sceni između dva svetska rata, sa početkom Holokausta.
Profesor je vrlo nadahnuto govorio o značaju sklapanja primirja, o sudbini jevrejskog naroda, o ratovima i sukobima, o povezanosti mržnje sa njima, o moći donošenja odluke i nepristajanja na zločin.
Predavanju je prisustvovalo oko četrdeset učenika četvrtog razreda, drugog i prvog, i profesorke Dragana Mandić, Tatjana Kostić i Aleksandra Sekulić koja je organizovala predavanje.
Pre samog predavanja, tokom protekle nedelje i danas, učenici maturanti IV1, IV2 i IV4 na časovima engleskog jezika i srpskog jezika i književnosti, razgovarali su o stavralaštvu izraelskog pesnika Dana Pagisa, koji je preživeo Holokaust. Čitali su, prevodili i analizirali pesmu „Napisano olovkom u zapečaćenom vagonu“ koja u svojih nekoliko stihova nosi biblijski motiv prvog zločina čovečanstva i bratoubistva, ali potrebu da se ostavi svedočanstvo o Holokaustu, otkriva i mesto i ulogu majke u tragediji prve porodice, ali i tokom Holokausta. Ove časove korelacije nastave dva jezika održale su nastavnice engleskog jezika Sanja Popović, Ivana Ilić i Livia Juhas i nastavnica srpskog jezika i književnosti Aleksandra Sekulić.
Slika je preuzeta sa sajta Jad Vašem