Посета Сегедину
18. јун 2017.Ученица Соња Томчић-ђак генерације у ЕТШ
19. јун 2017.Министарству просвете, науке и технолошког развоја обратила се Задужбина Иве Андрића поводом обележавања јубилеја, 125 година од рођења Иве Андрића са молбом да обавесте основне и средње школе на територији школских управа о предлогу подржаном од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја, да се, у оквиру обележавања наведеног јубилеја током 2017. године, у основним и средњим школама, у настави српског језика и књижевности организују темати посвећени стваралаштву и животу Иве Андрића.
Крај ове школске године обележили смо јавним часовима посвећеним поменутом Андрићевом јубилеју. Ученици су око месец дана истраживали о Андрићу, његовом животу и делу, читали су његова дела, писали поводом њих, и припремили одређене садржаје, а све то су приказали на јавним часовима.
Одељење II1 је у сарадњи са професорком српског језика и књижевности Александром Секулић, 19.6.2017, одржало јавни час „125 година Андрића“. Они су спровели пројектну наставу у оквиру које су радили у тимовима. Један је тим истражио биографске податке о писцу, проучили су критичарске записе о њему, и податке о његовом дипломатском раду, и наравно, о Андрићевом књижевном раду. Чланови другог тима су написали драматизацију приповетке „Мост на Жепи“ и одиграли су је чланови тима глумаца „на сцени“. Осмислили су и једноставне костиме и организовали цео час подсећања, разговора и излагања о Андрићу. Три ученика покренули су блог о Андрићу и часу на којем су објавили радове свих ученика. Они су направили и презентацију која је пратила излагања на часу.
Часу II1 одељења присуствовали су ученици III1 и неколико наставника, одељењски старешина и библиотекарка.
У уторак, 20.6.2017, одржан је други јавни час, заједнички час одељења I2, II3 и III4 и професорки српског језика и књижевности Тање Симуновић Тулић и Александре Секулић. Одељење II3 на сличан је начин пројектном наставом у тимском раду, истражило Андрићев живот, дело и приповетку „Мост на Жепи“. Написали су драматизацију приповетке и одиграли је, и такође су осмислили блог „Андрић у учионици“. Тимови новинара направили су новине о Андрићу, активностима ученика и о јавном часу. Ученица I2 читала је одломке из Андрићевог говора „О причи и причању“, а две ученице из III4 читале су своје есеје, један о роману „На Дрини ћуприја“ , а други је био поређење лепе Фате Авдагине и Софке, Андрићеве и Станковићеве јунакиње. Овом часу су присуствовале професорке енглеског језика, српског језика и одељењски старешина II3.
Крај школске године посветили смо Андрићу и његовом делу. Прича о овом нашем писцу, није и неће бити завршена док је год људи у овој земљи. Андрићево дело је један од стубова на којима постојано стоји српска књижевност, а онда и традиција. Шта је за Андрића било најбоље рекао је сам и његовим ћемо речима завршити овај час:
“За мене је најбоље кад ја пишем, а не говорим и кад се о мени не пише и не говори.”
Надамо се да би нам писац опростио што смо толико говорили о њему инспирисани његовим делима и ликом, и што смо обележили јубилеј 125 година од његовог рођења.