
Poseta Segedinu
18. jun 2017.
Učenica Sonja Tomčić-đak generacije u ETŠ
19. jun 2017.Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja obratila se Zadužbina Ive Andrića povodom obeležavanja jubileja, 125 godina od rođenja Ive Andrića sa molbom da obaveste osnovne i srednje škole na teritoriji školskih uprava o predlogu podržanom od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, da se, u okviru obeležavanja navedenog jubileja tokom 2017. godine, u osnovnim i srednjim školama, u nastavi srpskog jezika i književnosti organizuju temati posvećeni stvaralaštvu i životu Ive Andrića.
Kraj ove školske godine obeležili smo javnim časovima posvećenim pomenutom Andrićevom jubileju. Učenici su oko mesec dana istraživali o Andriću, njegovom životu i delu, čitali su njegova dela, pisali povodom njih, i pripremili određene sadržaje, a sve to su prikazali na javnim časovima.
Odeljenje II1 je u saradnji sa profesorkom srpskog jezika i književnosti Aleksandrom Sekulić, 19.6.2017, održalo javni čas „125 godina Andrića“. Oni su sproveli projektnu nastavu u okviru koje su radili u timovima. Jedan je tim istražio biografske podatke o piscu, proučili su kritičarske zapise o njemu, i podatke o njegovom diplomatskom radu, i naravno, o Andrićevom književnom radu. Članovi drugog tima su napisali dramatizaciju pripovetke „Most na Žepi“ i odigrali su je članovi tima glumaca „na sceni“. Osmislili su i jednostavne kostime i organizovali ceo čas podsećanja, razgovora i izlaganja o Andriću. Tri učenika pokrenuli su blog o Andriću i času na kojem su objavili radove svih učenika. Oni su napravili i prezentaciju koja je pratila izlaganja na času.
Času II1 odeljenja prisustvovali su učenici III1 i nekoliko nastavnika, odeljenjski starešina i bibliotekarka.
U utorak, 20.6.2017, održan je drugi javni čas, zajednički čas odeljenja I2, II3 i III4 i profesorki srpskog jezika i književnosti Tanje Simunović Tulić i Aleksandre Sekulić. Odeljenje II3 na sličan je način projektnom nastavom u timskom radu, istražilo Andrićev život, delo i pripovetku „Most na Žepi“. Napisali su dramatizaciju pripovetke i odigrali je, i takođe su osmislili blog „Andrić u učionici“. Timovi novinara napravili su novine o Andriću, aktivnostima učenika i o javnom času. Učenica I2 čitala je odlomke iz Andrićevog govora „O priči i pričanju“, a dve učenice iz III4 čitale su svoje eseje, jedan o romanu „Na Drini ćuprija“ , a drugi je bio poređenje lepe Fate Avdagine i Sofke, Andrićeve i Stankovićeve junakinje. Ovom času su prisustvovale profesorke engleskog jezika, srpskog jezika i odeljenjski starešina II3.
Kraj školske godine posvetili smo Andriću i njegovom delu. Priča o ovom našem piscu, nije i neće biti završena dok je god ljudi u ovoj zemlji. Andrićevo delo je jedan od stubova na kojima postojano stoji srpska književnost, a onda i tradicija. Šta je za Andrića bilo najbolje rekao je sam i njegovim ćemo rečima završiti ovaj čas:
“Za mene je najbolje kad ja pišem, a ne govorim i kad se o meni ne piše i ne govori.”
Nadamo se da bi nam pisac oprostio što smo toliko govorili o njemu inspirisani njegovim delima i likom, i što smo obeležili jubilej 125 godina od njegovog rođenja.