
U toku radovi na adaptaciji i rekonstrukciji srednje ekonomske škole u Kuli
24. avgust 2017.
Iinterkulturalna razmena u Dečijem selu Pestaloci u Trogenu-Švajcarska
27. avgust 2017.U četvrtak 24.08.2017. godine, u Ekonosko – trgovinskoj školi u Kuli, boravio je „Vršnjački karavan interkulturalne edukacije“ u kojem su učestvovali dve naše učenice, Kristina Varga i Jovana Golubović i student PMF Filip Balandžić. „Vršnjački karavan interkulturalne edukacije“ u organizaciji „Humana“ i Društva za podršku detinjstvu i mladosti iz Bačke Palanke realizovan je od 23.08. do 26.08.2017.godine uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine i Karlsberg i Dunđerski fondacije, a oslanja se na partnersku saradnju udruženja i srednjih škola u 6 gradova Vojvodine u okviru aktuelnog Programa interkulturalne razmene u Švajacarskoj. Fokus projekta je na metodologiji vršnjačke edukacije gde bi lokalni partnerii škole ovom projektnom intervencijom obnovili volontersko – aktivistički potencijal za promovisanje interkulturalnih vrednosti u školama i lokalnim zajednicama u narednom periodu.
U prvoj fazi naši učenici su, sa još petnaest učesnika karavana u okviru četvorodnevne ture „Vršnjačkog karavana interkulturalne edukacije“, proputovali kroz osam gradova: Novi Sad, Vrbas, Kula, Subotica, Sombor, Bačka Palanka, Inđija i Ruma. U svakom gradu domaćini karavana organizovali su interkulturalno mapiranje svog grada za učesnike karavana. Tako su se „karavandžije“ upoznali sa kulturnom baštinom, nasleđem, običajem jedne od nacionalnih manjina u datoj lokalnoj sredini i stekli saznanja o Slovacima i Nemcima u Bačkoj Palanci, Bunjevcima u Somboru, Romima i Hrvatima u Rumi i Inđiji, Rusinima u Vrbasu, Crnogorcima u Kuli, Mađarima u Subotici, Jevrejima u Novom Sadu. Osim toga, u svakom gradu, održane su i radionice na teme identitet, interkulturalno ja, tri nivoa kulture, diskriminacija, migranti i holokaust.
U Kuli, učesnici su se upoznali sa kulturnom baštinom crnogorske nacionalne zajednice i posetili KUD „Durmitor“. U školi su realizovane vršnjačke radionice na temu diskriminacije koje su pripremili učenici škole koji su boravili u Švajcarskoj i bili učesnici programa interkulturalne razmene.
U drugoj fazi projekta je planirana realizacija aktivnosti u šest partnerskih škola da bi se primenom metodologije vršnjačke edukacije na pomenute teme doprinelo širenju ideje interkulturalizma i negovanju aktivizma mladih. Tako će vršnjački edukatori Kristina, Jovana i Filip imati zadatak da u toku školske 2017/18. godine implementiraju stečena znanja na temu interkulturalnost kroz vršnjačke radionice u nastavi i van nje.
Nastavnik,
Ida Milović