
Obaveštenje
9. novembar 2018.
Za Q-TV direktorica ETŠ u Kuli Marina Džakula
9. novembar 2018.Povodom 9. novembra, dana kada se sećamo Noći pogroma koji se desio širom Nemačke i Austrije 1938. godine i koji je bio usmeren protiv jevrejskih građana, u našoj školi će se tokom novembra organzovati različite aktivnosti sa različitim temama koje su povezane sa ovim surovim događajem. Između ostalog, učenici i neki nastavnici naše škole, učestvovali su u projektu «Znanje =tolerancija» organizacije «Haver Srbija», koji je podržan od starne Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
U okviru novembarskih aktivnosti u sredu, 7.11. i četvrtak. 8.11. održane su radionice „Stereotipi, predrasude, diskriminacija, antisemitizam“ i prateća radionica izložbe „Pisma Hilde Dajč“ za učenike četvrtih, trećih i drugih razreda. Četiri radionice u našoj školi odražala je Mila Stojanović, članica organizacije „Haver Srbija“ neprofitne, nevladine, obrazovne organizacije građanskog društva, koja promoviše raznoliko i inkluzivno društvo u Srbiji. Radionice su bile interaktivne. Voditeljka radionica je na zanimljiv i za učenike prijemčiv način, govorila o povezanosti stereotipa, predrasuda, diskriminacije i antisemitizma. Radionicama su prisustvovali i nastavnici u cilju stručnog usavršavanja, I.Ilić, S.Popović, S.Mrkaić i A.Sekulić. 8.11.2018, profesorka A. Sekulić je u STŠ «Mihajlo Pupin» održala dve radionice za tri odeljenja te škole o stereotipima, predrasudama, diskriminaciji i antisemitizmu, prema pripremljenim radionicama «Haver Srbija». Održane su i dve radionice za treći i četvrti razred STŠ, prethodnog dana, a održala ih je Mila Stojanović. U ETŠ radionicama je obuhvaćeno preko 80 učenika, a u STŠ oko 100 učenika te škole.
Ove radionice prethode radionicama o getoima i koncentracionim logorima, koje će održati profesorke srpskog jezika četvrtih i trećih razreda tokom novembra. U tom periodu će i učenici, maturanti IV3 sprovesti projekat «Kad Bog zažmuri“ pod mentorstvom profesorke A.Sekulić, a realizovane aktivnosti predstaviće drugim učenicima.
Ujedno je završena i izložba «Pisma Hilde Dajč», autora Aleksandra Zografa. Pisma priakazana kroz strip, predstavljaju svedočanstvo jednog vremena, svedočanstvo o tome kako ideologija uništava čoveka, oduzima mu dostojanstvo i pretvara ga u broj. Izložbu je pripremilo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u saradnji sa ambasadom Izraela u Srbiji koja je ustupila izložbu na korišćenje u školama. Izložba sadrži jedanaest panela dimenzija 100cm x 70cm, a u našoj školi je trajala tri dana- 6, 7. i 8.11.2018. Ulaz je bio slobodan i besplatan. U posetu izložbi došli su učesnici iz osnovnih škola iz Kule, OŠ „Isa Bajić“ i OŠ „Petefi brigada“ i učenici iz Srednje tehničke škole «Mihajlo Pupin», u tri dana koliko je izložba bila postavljena u školi, posetilo ju je preko dvesto učenika drugih škola. Četiri odeljenja naše škole, IV1, IV3, II2 i II3 sa profesorkom A.Sekulić, obišli su zbirku i iznosili utiske povodom nje.
Ciljevi planiranih aktivnosti tokom novembra mnogobrojni su, osim negovanja kulture sećanja, neki od njih se odnose i na upoznavanje učenika sa novim pojmovima, proširivanje njihovih znanja iz oblasti kršenja ljudskih prava, uočavanje važnosti aktivnog odnosa prema istoriji, obnavaljanje ranije stečenih znanja na pomenute teme i usvajanje novih, ali i usvajanje novih načina saznavanja. Zatim, razvijanje kritičkog mišljenja i sistematskog i objektivnog pristupa saznavanju i učenju, podizanje svesti o važnosti empatije, humanosti i moralnosti, uočavanje promena u sistemu vrednosti i pronalaženje društvenih uzroka pojave Holokausta.