Пројекат „Вршњачки караван интеркултуралне едукације “
16. новембар 2020.Нове мере и упутство за организацију рада
27. новембар 2020.“No human race is superior; no religious faith is inferior. All collective judgments are wrong. Only racists make them” Elie Wiesel
Нема супериорних народа нити инфериорних религија. Све колективне осуде су погрешне. Само их расисти праве. Ели Визел
Одржане радионице о јеврејским симболима у оквиру пројекта «Знање=толеранција»
Да ли знате шта је мезуза, а кипа? Талит, менора, ханукија? Имате ли прилику да их често уживо видите негде у свом окружењу зашто?
Пре Другог светског рата јеврејска заједница у Србији била је и бројна и видљива. Онда је готово уништена. «Очито је да постоје разлике пре и после Другог светског рата. Пре Другог светског рата у Србији су Јевреји били веома видљиви у јавном, привредном и културном животу, и њихов допринос је био изразито велики. Након Другог светског рата неки утицај Јевреја на привредне токове је знатно смањен, просто због бројности. Али, неки утицај у јавном, научном и културном животу је остао, јер је то просто била традиција да деца имају подстицај из породице да се школују и преко образовања траже неку своју афирмацију у друштву.» (Данас, Јевреји у Србији данас: како очувати идентитет)
Поводом 9. новембра, дана када се у нашој школи традиционално сећамо Царске кристалне ноћи, или Ноћи погрома који се десио широм Немачке и Аустрије 1938. године и који је био усмерен против јеврејских грађана, а сматра се почетком Холокауста, одржане су зум радионице „Хавер Србија“ непрофитне, невладине, образовне организације грађанског друштва, која промовише разнолико и инклузивно друштво у Србији. Ранијих година у нашој школи су током новембра органзоване, радионице, јавни часови, пројекције, изложбе и предавања са различитим темама које су повезане са поменутим суровим историјским догађајем и тичу се толеранције, људских права, борбе против стереотипа, предрасуда и насиља. Међутим, у складу са новонасталом ситуацијом изазваном пандемијом и мерама заштите, ове године није било могуће организовати масовније догађаје са учешћем већег броја ученика, наставника и осталих, није била могућа, као што је ранијих година то био случај, посета представника Хавер Србије у склопу њиховог пројека «Знање=толеранција», па су у том светлу организоване зум Хавер радионице – стриминг водитеља радионице, уз живо присуство наставника и ђака у учионици, односно, библиотеци.
Данас је, Миа Нухановић, одржала две шездесетоминутне зум радионице «Јеврејски симболи» са ученицима, мартурантима, у две групе одељења 4/3, смера економски техничар. Радионице су биле занимљиве, интерактивне, иако су вођене преко зум платформе. Ученицима је професорка српског језика и књижевности наше школе А. Секулић поделила занимљиве материјале за рад (фотографије и текстове о јеврејским симболима) које су раније послали из Хавер Србија организације, приказан им је кратки анимирани филм са јеврејским и другим симболима, пројектована је презентација о јеврејским симболима, ученицима су дати интересантни задаци, а након тога су разговарали са водитељком радионице Мијом. Миа је на занимљив и за ученике пријемчив начин, говорила о јеврејским симболима, али и о њиховим празницима, обичајима, историји и традицији, истовремено одговарајући на питања ученика. Уз подршку, библиотекарки, професорке социологије Едите Лико, професорке српског језика и књижевности Драгане Богојевац и техничке подршке Ивана Козића, радионице су одржане без сметњи и проблема, а ученици су представљањем појединих симбола, али и појмова, обичаја и традиције из јеврејског живота сазнали више о јеврејском народу и његовој култури, вери и историји. Кроз презентацију и дискусију на овој радионици имали су прилику да упознајући се са симболима Јевреја (талмудом, менором, мезузом, ханукијом, јадом, кипом, талитом, Давидовом звездом) и њиховим значењима, разумеју разлике у идентитету, култури и религији Јевреја, или било којег другог народа, а уједно и да препознају лепоту разноврсности у једном друштву. Рзмислили су и продискутовали о томе због чега немају прилику да ове симболе често виде у својој околини и због чега су им углавном били непрепознатљиви и непознати, зашто су и како порушене синагоге у Кули и Врбасу.
Било је много одговора на питања учесника радионице, а нека су питања и даље остала без одговора. Остаје нам да и даље трагамо за њима, учећи и образујући се.
Запамтите, знање о другима, о различитости, између осталог, рађа толлернцију, док незнање ствара стереотипе и предрасуде, а из њих, нажалост, настају и дискриминација и насиље.
У Кули, 26. новембра, 2020.
А. С.