Интернационални карате турнир Рода
22. мај 2023.Одржано предавање на тему безбедности
1. јун 2023.Група од шеснаест ученика наше школе започела је учешће у међушколској пројектној настави „Кишобран“, у петак, 19. маја 2023. Сарадњу ученика две школе, Гимназије „Вељко Петровић“ у Сомбору и наше, осмислиле су и реализују др Снежана Клепић, професор српског језика и књижевности у Гимназији, и професорке наше школе Ивана Илић, професор енглеског језика, и Александра Секулић, професор српског језика и књижевности. Идеја за пројектну наставу настала је на међународном семинару Учимо од прошлости – делујемо за будућност (Learning from the Past Acting for the Future) у организацији Тераформига и ТОЛИ (The Olga Lengyl Institute for Holocaust Studies and Human Rights) непрофитних организација које су доделиле грантове поменутим професоркама да изведу пројекат са ученицима посвећен учењу о холокаусту, социјалној правди и људским правима.
Пројекат утемељен у култури сећања подразумева кретање Кишовим стопама у Суботици и Новом Саду истражујући људска права, жртве нацизма и фашизма, чиме се подстичу саосећање и одговорност ученика. Мотив за покретање оваквог вида наставе било је антисемитско скрнављење паноа посвећеног Данилу Кишу на изложби “Од Рације до Аушвица: Нови Сад – град културе сећања” у Новом Саду, у јуну 2022. године.
Пројекат се, на темељу учења о холокаусту, бави људским правима. Основни циљеви пројекта су боље разумевање људских права и њиховог утицаја на књижевност (уметност) и свет, подстицање критичког мишљења, развоја друштвене свести и личног напредовања ученика, читањем и анализом одабраних текстова аутора Данила Киша, преживелог холокауста, и кроз путовање/посету местима његовог рођења и детињства, Суботици и Новом Саду.
Прва фаза пројекта реализована је путовањем у Нови Сад на којем је ученике у едукативни обилазак места повезаних са судбином Јевреја, холокаустом и животом писца Данила Киша, водио историчар Саво Тешић, учесник Хавер Србија пројекта “Кораци прошлости, садашњости и будућности”. Током обиласка Новосадске синагоге, Милетићеве улице, Соколског дома, Задужбине Јелене Кон, Кеја жртава рације, али и Успенске цркве у којој је писац Данило Киш прекрштен у православну веру како би га родитељи спасили од нацистичких прогона, ученици су прикупљали чињенице, учили, критички промишљали, фотографисали места и уједно припремали материјал за будућу заједничку изложбу. На крају је уследио одлазак на позоришну представу „Лутка са кревета 21“ по тексту Ђорђа Лебовића, сомборског Јевреја, који “горки талог искуства” Другог светског рата, логора, губитка породице, претаче у уметност, а чије смо дело и живот истраживали и спознавали више кроз пројекат “Трагом сомборских Јевреја”.
У другој фази предстоји нам едукативно путовање у Суботицу, 10. 6. 2023. у оквиру којег је планиран обилазак Суботичке синагоге, места у вези са детињством Данила Киша проведеним у Суботици, посета Гимназији „Светозар Марковић“, фондацији, библиотеци, галерији.
Трећа фаза, завршетак пројектне наставе, планиран је кроз представљање резултата истраживања у виду изложбе коју ће ученици организовати паралелно у обе школе, размењујући материјале, утиске, фотографије настале током обилазака свих мапираних места Новог Сада и Суботице.