Поштовани родитељи, драги ученици и ученице
23. децембар 2023.План јавних набавки за 2024. год.
10. јануар 2024.У духу сарадње и заједничке посвећености напретку у образовању, представници девет партнерских организација из четири државе – Хрватска, Италија, Немачка и Србија, састали су се у Загребу на иницијалном састанку пројекта Глас вокације 17. и 18. децембра 2023. године.
„Пројекат имплементира девет партнерских организација уз Хрватско дебатно друштво као покровитељ. Пројекат је суфинансиран као део Кључне активности 2: Област опште образовање у оквиру Еразмус+ програма. Сви партнери деле интерес за увођење дебатних метода у стручно образовање, али су ограничени обуком, образовањем наставника и наставним материјалима прилагођеним сврси и тестираним од стране наставника и ученика у стручном образовању. Како би укратко увео више дебатних метода у стручно образовање, пројекат Глас позива има за циљ да повећа капацитете наставника стручног образовања да подрже ученике у развоју преносивих меких вештина и постизању статуса активних и информисаних грађана кроз коришћење интерактивних, дебатних методе и средства.
Специфични циљеви пројекта су:
Подржати наставнике стручног образовања у стицању неопходних знања за повећање способности ученика за усавршавање, вештине доживотног учења и отпорности кроз развој самопоуздања, критичког мишљења, вештина презентације и аргументације;
Повећати капацитет партнера да прошире своје програме на стручне школе и олакшати спајање формалних метода у стручном образовању са позитивним методама неформалне дебате;
Омогућити ученицима стручних школа да постану активни и информисани грађани Европе са познавањем својих права и европских вредности.
Очекивани резултати пројекта:
- Методички водич за наставнике стручних школа о употреби дебате у наставним плановима и програмима;
- Комплет алата за имплементацију који садржи тестиране планове часова и флексибилне вежбе прилагођене потребама наставника стручних школа и њихових ученика;
- Комплет за е-учење који подржава самостално учење наставника и њихов професионални развој;“
Први састанак партнера почео је представљањем организација и њихових активности – Хрватског Дебатног Друштва, Националног Дебатног Друштва из Италије, Немачког Дебатног Друштва, Отворене Комуникација из Београда, Школе за Цестовни промет из Хрватске, ИДЕА организације из Холандије, IISS Pietro Sette стручне школе из Италије, Berufliches Schulzentrum Bietigheim-Bissingern стручне школе из Немачке и наше, Економско-трговинске школе из Куле, а у циљу подстицања дубљег разумевања различитих улога у партнерству.
Нашу школу су на сусрету представљале проф. српског језика и књижевности Александра Секулић, координатор пројекта, и проф. енглеског језика Ивана Илић, сарадник на пројекту. На састанку је детаљно представљен пројекат, његов сваки радни пакет и вођена је дискусија о нијансираним улогама у оквиру пројекта. Представљен је план имплементације и дисеминације, образложен буџет, продискутовани су наредни кораци и задаци. Резултат је разумевање одговорности и подстицање сарадње на заједничком пројекту. Истакнуто је да је за успешну реализацију пројекта кључно добро разумевање партнерских улога и обавеза. Кроз промишљене дискусије, разјашњене су улоге координатора пројекта, носилаца радних пакета пројекта и других сарадника и тако постављени темељи одличне сарадње.
Креативна дискусија о дизајну материјала и конкретним резултатима пројекта трајала је најдуже и заузела централно место овог састанка. Заједнички су осмишљене основне идеје за едукативние материјале инспирисане дебатом који нису само информативни, већ и атрактивни и забавни, са посебним акцентом на развој меких вештина.
Успех целокупног пројекта зависи од заједничких напора сваког партнера. Убудуће би требало одржати почетни ентузијазам као и дух сарадње, иновације и образовног утицаја и уложити додатне напоре да интегришемо методологију дебате у формални образовни систем.