
Poštovani roditelji, dragi učenici i učenice
23. decembar 2023.
Plan javnih nabavki za 2024. god.
10. januar 2024.U duhu saradnje i zajedničke posvećenosti napretku u obrazovanju, predstavnici devet partnerskih organizacija iz četiri države – Hrvatska, Italija, Nemačka i Srbija, sastali su se u Zagrebu na inicijalnom sastanku projekta Glas vokacije 17. i 18. decembra 2023. godine.
„Projekat implementira devet partnerskih organizacija uz Hrvatsko debatno društvo kao pokrovitelj. Projekat je sufinansiran kao deo Ključne aktivnosti 2: Oblast opšte obrazovanje u okviru Erazmus+ programa. Svi partneri dele interes za uvođenje debatnih metoda u stručno obrazovanje, ali su ograničeni obukom, obrazovanjem nastavnika i nastavnim materijalima prilagođenim svrsi i testiranim od strane nastavnika i učenika u stručnom obrazovanju. Kako bi ukratko uveo više debatnih metoda u stručno obrazovanje, projekat Glas poziva ima za cilj da poveća kapacitete nastavnika stručnog obrazovanja da podrže učenike u razvoju prenosivih mekih veština i postizanju statusa aktivnih i informisanih građana kroz korišćenje interaktivnih, debatnih metode i sredstva.
Specifični ciljevi projekta su:
Podržati nastavnike stručnog obrazovanja u sticanju neophodnih znanja za povećanje sposobnosti učenika za usavršavanje, veštine doživotnog učenja i otpornosti kroz razvoj samopouzdanja, kritičkog mišljenja, veština prezentacije i argumentacije;
Povećati kapacitet partnera da prošire svoje programe na stručne škole i olakšati spajanje formalnih metoda u stručnom obrazovanju sa pozitivnim metodama neformalne debate;
Omogućiti učenicima stručnih škola da postanu aktivni i informisani građani Evrope sa poznavanjem svojih prava i evropskih vrednosti.
Očekivani rezultati projekta:
- Metodički vodič za nastavnike stručnih škola o upotrebi debate u nastavnim planovima i programima;
- Komplet alata za implementaciju koji sadrži testirane planove časova i fleksibilne vežbe prilagođene potrebama nastavnika stručnih škola i njihovih učenika;
- Komplet za e-učenje koji podržava samostalno učenje nastavnika i njihov profesionalni razvoj;“
Prvi sastanak partnera počeo je predstavljanjem organizacija i njihovih aktivnosti – Hrvatskog Debatnog Društva, Nacionalnog Debatnog Društva iz Italije, Nemačkog Debatnog Društva, Otvorene Komunikacija iz Beograda, Škole za Cestovni promet iz Hrvatske, IDEA organizacije iz Holandije, IISS Pietro Sette stručne škole iz Italije, Berufliches Schulzentrum Bietigheim-Bissingern stručne škole iz Nemačke i naše, Ekonomsko-trgovinske škole iz Kule, a u cilju podsticanja dubljeg razumevanja različitih uloga u partnerstvu.
Našu školu su na susretu predstavljale prof. srpskog jezika i književnosti Aleksandra Sekulić, koordinator projekta, i prof. engleskog jezika Ivana Ilić, saradnik na projektu. Na sastanku je detaljno predstavljen projekat, njegov svaki radni paket i vođena je diskusija o nijansiranim ulogama u okviru projekta. Predstavljen je plan implementacije i diseminacije, obrazložen budžet, prodiskutovani su naredni koraci i zadaci. Rezultat je razumevanje odgovornosti i podsticanje saradnje na zajedničkom projektu. Istaknuto je da je za uspešnu realizaciju projekta ključno dobro razumevanje partnerskih uloga i obaveza. Kroz promišljene diskusije, razjašnjene su uloge koordinatora projekta, nosilaca radnih paketa projekta i drugih saradnika i tako postavljeni temelji odlične saradnje.
Kreativna diskusija o dizajnu materijala i konkretnim rezultatima projekta trajala je najduže i zauzela centralno mesto ovog sastanka. Zajednički su osmišljene osnovne ideje za edukativnie materijale inspirisane debatom koji nisu samo informativni, već i atraktivni i zabavni, sa posebnim akcentom na razvoj mekih veština.
Uspeh celokupnog projekta zavisi od zajedničkih napora svakog partnera. Ubuduće bi trebalo održati početni entuzijazam kao i duh saradnje, inovacije i obrazovnog uticaja i uložiti dodatne napore da integrišemo metodologiju debate u formalni obrazovni sistem.