Ученица наше школе освојила 3. место на Републичком такмичењу
7. мај 2024.Одржано такмичење из енглеског језика – Прича из моје школе која инспирише
8. мај 2024.Надовезујући се на националне семинаре организоване у разним европским земљама, ТОЛИ је 2021. године почео да организује међународне конференције, окупљајући наставнике из више од десет европских земаља на једном семинару са циљем стварања платформе за учење и размену искустава, наставних пракси, изазова са којима се суочавају наставници и начина да их савладају. Ови међународни семинари нуде наставницима могућности да стекну шире и прецизније разумевање Холокауста, да уче о јеврејским заједницама у различитим земљама пре и после рата, о људским слободама и правима данас, да оспоравају националистичке дискурсе и наставне праксе, као и да се супротставе дисторзији холокауста. Наставницима се нуди платформа за размену искустава и креативан и сараднички рад на развоју смислених процеса учења за своје ученике, као и да допринесу стално растућој Европској мрежи едукатора о холокаусту и људским правима. До сада су организовани међународни семинари у Пољској, Румунији и Шпанији.
Семинар Учимо од прошлости – делујемо за будућност (Learning from the Past Acting for the Future) у организацији Тераформинга и ТОЛИ (The Olga Lengyl Institute for Holocaust Studies and Human Rights) у Новом Саду, 2022, изнедрио је идеју и сарадњу три професорке (Александре Секулић, Иване Илић и Снежане Клепић), две школе (Економско-трговинске школе из Куле и Гимназије “Вељко Петровић” из Сомбора), као и 33 ученика у међушколској пројектној настави Кишобран. Пројекат утемељен у култури сећања обухватио је кретање Кишовим стопама у Суботици и Новом Саду истражујући људска права, жртве нацизма и фашизма, чиме се подстичу саосећање и одговорност ученика, а завршен изложбом у обе школе. Основни циљеви пројекта су боље разумевање људских права и њиховог утицаја на књижевност (уметност) и свет, подстицање критичког мишљења, развоја друштвене свести и личног напредовања ученика, читањем и анализом одабраних текстова аутора Данила Киша, преживелог холокауста, и кроз путовање/посету местима његовог рођења и детињства, Суботици и Новом Саду, као и припремањем материјала за изложбу.
Вредност пројекта Кишобран резултирала је позивом на два међународна семинара: први у Шпанији, други у Хрватској. На семинару у Валенсији, Шпанија, пројекат је представила др Снежана Клепић, професорка српског језика и књижевности, док су у Загребу, Хрватска исто урадиле Ивана Илић, професорка енглеског језика, и Александра Секулић, професорка српског језика и књижевности.
Семинар Познавање и разумевање историје – кључна компетенција демократске културе (Cnowledge and Critical Understanding of History – A Key Competence of Democratic Culture) одржан је у Валенсији 15-17. децембра 2023. године.
У три семинарска дана организована су предавања о холокаусту у настави, инспиративним женама, вођеним турама са ученицима, развоју интернационалних пројеката, радионице о херојима, антисемитизму.
Наставници из десет европских држава (Италија, Бугарска, Литванија, Шпанија, Србија, Хрватска, Румунија и др.) представили су своје пројекте, а за полазнике је организован и обилазак Валенсије. Један од предавача била је и Дебора Лаутер, извршни директор ТОЛИ-института Њујорк са којом смо обележили Хануку.
Међународни ТОЛИ семинар Сећање на холокауст – чињење је за демократију (Remember the Holocaust – Act for Democracy) 2024, одржан је у Загребу, у Хрватској, од 25. до 29. априла. Професорке Економско-трговинске школе, Александра Секулић и Ивана Илић, биле су међу предавачима и представиле су међушколски ТОЛИ пројекат „Кишобран“ (Одбрана Данила Киша) реализован у сарадњи са професорком Снежаном Клепић из Гимназије „Вељко Петровић“ Сомбор и њеним ученицима. Поред наставника из Србије, на семинару су своје пројекте представили наставници из Хрватске, Румуније, Бугарске, Италије, Шпаније, Португалије, Литваније, Естоније.Грузије, Грчке, Пољске.
У три семинарска дана, и на овом семинару, организована су предавања о холокаусту у настави, о дисторзији холокауста, вођеним турама са ученицима, развоју интернационалних пројеката, антисемитизму кроз историју, али и данас.
За полазнике семинара, другог дана, организовани су обилазак Меморијалног центра Јасеновац и Меморијалног центра Уштица.
Трећи дан семинара обележио је вођени обилазак града Загреба, локација повезаних са јеврејском и српском историјом – повезаних са Холокаустом и депортацијама и ликвидацијама Срба.
ТОЛИ семинари донели су ново искуство учења кроз сарадњу и презентовање добрих примера наставе о холокаусту, уопште, људским правима. Професоркама Клепић, Илић и Секулић, било је задовољство и част провести време са наставницима из различитих земаља, са различитим искуствима, али посвећених истим темама које се тичу холокауста, људских права, емпатије, човечности, људске солидарности. Учењем о прошлости, ови наставници улажу у будућност.