
Udžbenici za školsku 2024/2025. godinu
4. septembar 2024.
Humani gest naših učenika – dobrovoljno davanje krvi
13. septembar 2024.Povodom Međunarodnog dana pismenosti, u drugoj nedelji septembra, sprovedena je anketa o čitalačkim navikama učenika Ekonomsko-trgovinske škole Kula. Upitnik je napravila i, uz pomoć nastavnica Aleksandre Sekulić i Dragane Bogojevac, sprovela nastavnica Tamara Vučetić. Iako su svi učenici imali onlajn pristup upitniku, putem deljenog linka ili QR koda, odziv zainteresovanih je bio mali.
Putem anonimnog anketnog upitnika prikupljeni su podaci o čitalačkim navikama naših srednjoškolaca, na uzorku od 84 učenika mešovite strukture (od 1. do 4. razreda svih obrazovnih profila). Dobijeni su podaci o njihovom odnosu prema školskoj lektiri i elektronskim knjigama, o načinima izbora knjiga, o knjigama koje bi preporučili svojim vršnjacima i dr.
Na osnovu rezultata ankete možemo potvrditi da se ,,kriza čitanja“ vidi i u navikama naših učenika. Internet, digitalne tehnologije, drugačiji način razmišljanja, ,,brz“ život i vizuelna hiperstimulacija uslovile su ove promene kod mladih. Podatak da svega 33,33% anketiranih učenika voli da čita nije zanemarljiv i predstavlja oslonac za dalje analize i razmatranja kako motivisati mlade da čitaju.
Čitanje je veoma važno za emocionalni, saznajni i intelektualni razvoj dece, te je sa čitanjem potrebno početi od najranijeg uzrasta. U tom smislu, bitne su porodične čitalačke navike koje se razvijaju uz male kućne biblioteke i gradske biblioteke.
Kada se već (ne) formiraju čitalačke navike, nije kasno da se u adolescentskom dobu razvija ljubav prema čitanju. Mladima treba dati preporuke sa mogućnostima izbora prema književnim žanrovima i osmišljavati akcije da se mladi vrate u biblioteke.
Književnost, odnosno čitanje, podstiče i neguje moć mašte, razvija narativnu imaginaciju, koja predstavlja važnu pripremu i za moralnu interakciju pojedinca, utiče na razvoj saosećanja i sposobnost empatije. Usavršavanje u čitanju i čitanje samo, pored estetskog uživanja koje nudi, utiče istovremeno na način na koji razumemo ljude koji nas okružuju, na sposobnost da prepoznajemo i sagledavamo različite mogućnosti, utiče na razvoj kritičkog i stvaralačkog mišljenja (Nusbaum M., Negovanje čovečnosti – klasična odbrana reforme u liberalnom obrazovanju, Reč – časopis za književnost i kulturu i društvena pitanja, 2012).
Rezultate ankete možete videti klikom na deljeni link ispod:
Zavirite u digitalne biblioteke:
https://digitalna.nb.rs/
http://digital.bms.rs/ebiblioteka/
https://www.rastko.rs/
https://www.loc.gov/collections/world-digital-library/about-this-collection/
https://www.gutenberg.org/
https://www.ibiblio.org/