Уџбеници за школску 2024/2025. годину
4. септембар 2024.Хумани гест наших ученика – добровољно давање крви
13. септембар 2024.Поводом Међународног дана писмености, у другој недељи септембра, спроведена је анкета о читалачким навикама ученика Економско-трговинске школе Кула. Упитник је направила и, уз помоћ наставница Александре Секулић и Драгане Богојевац, спровела наставница Тамара Вучетић. Иако су сви ученици имали онлајн приступ упитнику, путем дељеног линка или QR кода, одзив заинтересованих је био мали.
Путем анонимног анкетног упитника прикупљени су подаци о читалачким навикама наших средњошколаца, на узорку од 84 ученика мешовите структуре (од 1. до 4. разреда свих образовних профила). Добијени су подаци о њиховом односу према школској лектири и електронским књигама, о начинима избора књига, о књигама које би препоручили својим вршњацима и др.
На основу резултата анкете можемо потврдити да се ,,криза читања“ види и у навикама наших ученика. Интернет, дигиталне технологије, другачији начин размишљања, ,,брз“ живот и визуелна хиперстимулација условиле су ове промене код младих. Податак да свега 33,33% анкетираних ученика воли да чита није занемарљив и представља ослонац за даље анализе и разматрања како мотивисати младе да читају.
Читање је веома важно за емоционални, сазнајни и интелектуални развој деце, те је са читањем потребно почети од најранијег узраста. У том смислу, битне су породичне читалачке навике које се развијају уз мале кућне библиотеке и градске библиотеке.
Када се већ (не) формирају читалачке навике, није касно да се у адолесцентском добу развија љубав према читању. Младима треба дати препоруке са могућностима избора према књижевним жанровима и осмишљавати акције да се млади врате у библиотеке.
Књижевност, односно читање, подстиче и негује моћ маште, развија наративну имагинацију, која представља важну припрему и за моралну интеракцију појединца, утиче на развој саосећања и способност емпатије. Усавршавање у читању и читање само, поред естетског уживања које нуди, утиче истовремено на начин на који разумемо људе који нас окружују, на способност да препознајемо и сагледавамо различите могућности, утиче на развој критичког и стваралачког мишљења (Нусбаум М., Неговање човечности – класична одбрана реформе у либералном образовању, Реч – часопис за књижевност и културу и друштвена питања, 2012).
Резултате анкете можете видети кликом на дељени линк испод:
Завирите у дигиталне библиотеке:
https://digitalna.nb.rs/
http://digital.bms.rs/ebiblioteka/
https://www.rastko.rs/
https://www.loc.gov/collections/world-digital-library/about-this-collection/
https://www.gutenberg.org/
https://www.ibiblio.org/