Међуокружно такмичење у одбојци
7. март 2017.Ученица Соња Томчић остварила пласман на Републичко такмичење из енглеског језика
21. март 2017.12. сајам образовања “Путокази” одржан је на Новосадском сајму од 6. до 8. марта, а улаз је био бесплатан за све посетиоце. На Сајму је промовисано око тристо профила образовних институција у земљи и иностранству.
Сам назив „Путокази” указује на то да је циљ ове манифестације био да буде показано који то путеви у нашем образовном систему постоје и како одабрати праве. И како је на отварању Сајма образовања најавио потпредседник Покрајинске владе, и покрајински секретар, Михаљ Њилаш, ове године сајамске активности биле су обухватније јер су се пратиле потребе установа, ученика и наставника. Била су тематизована актуелна питања из области образовања и васпитања бројним презентацијама, округлим столовима и панел-дискусијама. Ученички парламенти су имали прилику да дискутују о две важне и веома актуелне теме, а то су – вршњачко насиље и школске униформе. Посебна пажња посвећена је дуалном образовању у средњим школама у АП Војводини, о чему су говорили представници школа и привреде. Прилику да се представе имали су и представници средњих школа који су награђени за додатно ангажовање у пројектима Дани информатике, Енергија је свуда око нас и За чистије и зеленије школе у Војводини. Секретаријат за образовање је ове године издвојио два милиона и шест стотина хиљада динара за 67 средњих школа у АП Војводини, које су се јавиле на конкурс и изразиле жељу да посете сајам образовања. Тако да је и наша школа на овом конкурсу добила средства за бесплатан превоз свих заинтересованих ученика школе на Сајам образовања.
Иако се нисмо представили као школа на самом Сајму, другог дана Сајма, 7.3. 2017, били смо учесници скупа на којем су били представљени иноватори из реда просветних радника. Наша професорка српског језика и књижевности Александра Секулић била је позвана, као добитник награде «Др Ђорђе Натошевић» за 2016.г, да говори о употреби технлогија у настави српског језика и књижевности као новом приступу у организацији наставе и раду са ученицима. Осим професорке, на скупу о савременим наставним методама, говорили су и њени ученици матуранти представници три одељења. Они су веома занимљиво и инспиративно излагали о другачијим и савременим начинима сарадње, учења, креирања, комуникације и уопште рада на часовима српског језика и књижевности уз помоћ информационо-комуникационих технологија, затим о могућностима које пружа интернет и како уче и раде и на које све начине. Говорили су о могућностима које пружају технологије у настави, о предностима, али и недостацима и проблемима који постоје у свакодневном наставном процесу подржаном е-алатима и програмима. Професорка Драгана Мандић је на крају овог дела предавања говорила о томе да технологије не можемо и не смемо игнорисати, оне су део живота ученика са којима радимо и са којима ћемо радити. Њихова примена је неопходна и присутна готово у свакој професији, а ученици треба да стичу и вештине њихове употребе. Наставници треба да упућују ученике да их сврсисходно користе и да уз помоћ њих уче и сарађују, да стичу нове вештине потребне за будуће професије и да се припремају за целоживотно учење, јер како је истакла «учење је стил живота». У другом делу предавања развила се дискусија на основу питања присутних гостију. Ученици су веома живо и занимљиво одговарали на питања о настави коју њихова професорка организује, како сарађују међусобно и са њом, како преузимају одговорност за наставу, како изгледају пројектни подухвати, како креирају уз помоћ технологија, како се ораћају једни другима у комунукацији и како штите једни друге од електронаског насиља. Говорило се о важности сарадње, о добитима које технологија доноси и опасностима којих се треба чувати. Тијана, Соња, Стефан, Диана, Слађана, Наташа, Јелена, Јована и Маја, били су на висини задатка. Треба напоменути да су предавању присуствовали и многи наши ученици и наставници који су посетили овогодишњи Сајам обрзовања. Они су подржали своје другаре и наставнице и атмосферу учинили топлијом и пријатнијом.
Циљ овогодишњег Сајма образовања „Путокази” био је промоција образовања за све и афирмација доживотног образовања. Акценат Сајма је био на дуалном образовању, могућностима унапређивања и развијања сарадње образовних институција и привреде, предностима за ученике, као и начинима реализације таквог образовања у школама у Србији, уз приказ до сада постигнутих резултата, како је уосталом на отварању најавио потпредседник Покрајинске владе, и покрајински секретар, Михаљ Њилаш. Ученици наше школе, са професоркама Секулић и Мандић, били су део ове манифестације и као школа поносни смо на то.
Захваљујемо се Покрајинском секретаријту за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице и господину Војину Јованчевићу што су нас позвали и омогућили да се представе наши ученици и њихове професорке.