Дан примирја у Првом светском рату
11. новембар 2021.Стрип издање Приче о спасавању током Холокауста
15. новембар 2021.Поводом 9. новембра, дана када се сећамо Ноћи погрома, историјског догађаја насиља широких размера, који се десио широм Немачке и Аустрије 1938. године и био усмерен против јеврејских грађана, у нашој школи су прошле недеље у четири одељења одржане две радионице повезане са темама антијеврејских закона, стереотипа, дискриминације, насиља, толеранције. Поменути историјски догађај представља драстичан пример како се од стереотипа и предрасуда долази до дискриминације и насиља невероватних размера. Сваке године тим поводом са ученицима додатно говоримо о овим темама и проблемима који оптерећују и савремено друштво, а у циљу превентивних активности заштите ученика од насиља.
Организација „Хавер Србија“ непрофитна, невладина, образовна организација грађанског друштва, која промовише разнолико и инклузивно друштво у Србији, подржано од старне Министарства просвете, науке и технолошког развоја већ више година спроводи пројекат «Знање = толеранција» са идејом да млади људи стицањем знања могу стварати толерантније друштво и да је улагање у знање и образовање улагање у бољу будућност сваког друштва. Ученици и наставници наше школе су били редовни учесници пројекта, а тако је и ове школске године.
У оквиру овогодишњих новембарских активности са поменутим темама, у четвртак, 4. 11. 2021, одржане су радионице „Предрасуде и дискриминација“ и „Антијеврејски закони““ за ученике два одељења трећих разреда и два других разреда. Четири радионице у нашој школи у одељењима 2-1, 2-2, 3-1 и 3-2, одражале су Мина Пашајлић и волонтерка Тамара Мирчетић из Хавер организације, на којима су присуствовале и наставници Ивана Илић, Драгана Витас и Александра Секулић. Радионице су биле интерактивне, а ученици су све време ангажовани. Водитељке радионица су на занимљив и за ученике пријемчив начин, говориле о повезаности стереотипа, предрасуда, дискриминације и насиља – и антисемитизма које је драстичан његов пример, као и о антијеврејским законима и шта су они у суштини у погледу ограничавања људских права и слобода. Радионицама су присуствовали и активно учествовали у раду и поменути наставници у циљу стручног усавршавања у установи.
Циљеви одржаних радионица су, осим неговања културе сећања, и упознавање ученика са новим појмовима, проширивање њихових знања из области кршења људских права, уочавање важности активног односа према историји, обнаваљање раније стечених знања на поменуте теме и усвајање нових, али и усвајање нових начина сазнавања. Затим, развијање критичког мишљења и систематског и објективног приступа сазнавању и учењу. Значајно за ученике је и подизање свести о важности емпатије, хуманости, толеранције и моралности, уочавање промена у систему вредности и проналажење друштвених узрока појаве Холокауста.
Ситуација са епидемијом,која нас већ неко време оптерећује, утицала је да број ученика на радионицама буде мањи од уобичајеног, међутим, верујемо да ће они, оно што су сазнали и доживели на радионицама, пренети својим другарима и да ће освешћени у погледу поменутих тема бити будући савесни и активни чланови друштвене заједнице.
А.С.