У четвртак, 16. 6. 2022, одржан је огледни час (истовремено и јавни) «Разнолики свет Андрићеве вишеградске касабе» који је био завршетак истоимене пројектне наставе. Ученици 3-2, истраживали су свакодневни живот вишеградске касабе који је Андрић углавном доследно хронолошки описао у роману На Дрини ћуприја, а резултате истраживања презентовали су на поменутом часу. Главни јунак вишеградске хронике, мост, неми је сведок који памти укрштања различитих култура, вера и традиција и две цивилизације, источне и западне, између којих постоји привидно трпљење, а у ствари је присутан прикривен антагонизам. Мост је непроменљива, постојана тачка на којој се осећају и виде јасније сударања и комешања која неминовно рађају сукобе и на нивоу ликова и на нивоу заједница и цивилизација. Босна, у којој се одиграва радња романа, земља је противречности и има посебну културу живљења, међусобног суживота припадника четири вероисповести – исламске, католичке, јеврејске и православне. Овај роман био је погодан да га ученици истражију и са социолошког аспекта, па је остварена корелација садржаја предмета српског језика и књижевности и социологије.
Након једномесечног истраживања, ученици су на огледном часу приказали резултате читања романа и истраживања о поменутим верским заједницама са становишта предмета социлогије, а затим и слике обичаја, веровања, живота појединачних судбина припадника различитих верских заједница оличених у ликовима романа На Дрини ћуприја. Презентовање је отворено излагањем групе која се бавила исламском вером, затим, јеврејском, а онда православном хришћанском и католичком вером – редослед излагања је постављен на овај начин, јер је био вођен логиком хронолошког појављивања ликова у роману, а притом су ученици свесни да у тој хронологији има преплитања као што се саме вероисповести у роману и у животу преплићу. Верујући у то да ће то што више знају једни о другима, донети више разумевања и схватања о суштинској сличности у нашој људској природи, ученици су причали причу о вероисповестима, обичајима, симболима, верским објектима, празницима, али и о Андрићу, Ћуприји, ликовима и њиховим судбинама, омеђеним верском припадношћу, али и сопственом индивидуалношћу. Током истраживања и презентовања ученици су користили технологије за сарадњу, комуникацију и креирање. Неке утиске ученика и наставника о часу можете погледати на е –табли кликом на везу Линоит.
Огледни час, коме су присуствовали и заинтересовани наставници, одељењски старешина 3-2 одељења и директор, у једном делу, почет је Андрићевим цитатом, а истим ћемо завршити извештај о часу:
Боже, не допусти да срце наше остане празно, него дај — пошто од Твоје воље све зависи — да увек желимо и да се надамо, и да то што желимо буде добро и стварно и да наша нада не буде испразна. Дај да предмет наших жеља буде виши и лепши од нашег живота и да се доброј нади никад не изневеримо због кратких и варљивих остварења која заклањају видик и лажно обећавају одмор. Дај нам прав пут, са пролазним посртањима а са миром и славом на крају. И дај нам мудрости и храбрости, кад нам дајеш искушења. И ма куда ишли и лутали, не дај да на крају останемо изван Твоје свеобимне хармоније, јер то сваке секунде, на сваком месту, сваким делићем бића желимо. (Андрић, Знакови поред пута)
Ученици 3-2 и професорке С. М. и А. С.