Кишовим стопама или „Кишобран” у Суботици
14. јун 2023.„Свеске солидарности“
16. јун 2023.Пројектна настава „Трагом Јевреја у Сомбору и Западнобачком округу“ коју су осмислиле Александра Секулић, професор српског језика и књижевности у Економско-трговинској школи у Кули (ЕТШ), и др Снежана Клепић, професор српског језика и књижевности у Гимназији „Вељко Петровић у Сомбору, а реализована је у сарадњи и са Иваном Илић, професорком енглеског језика у ЕТШ, одвијала се у поменуте две школе од почетка маја школске 2021/22. године, а трајала до априла 2022/23. школске године. Пројекат је обухватио низ активности кроз које су се ученици упознали са културом, историјом и традицијом јеврејског народа и истражили његову судбину на нашим завичајним просторима.
El Otro Camino: 1492 (сајт Центропа – јеврејски историјски институт са канцеларијама у Бечу, Хамбургу, Будимпешти и Вашингтону) – независно гледање филма у свакој школи:
Гимназија „Вељко Петровић“ – филм су погледали ученици два одељења првог разреда као увод у разговор о хуманизму и ренесанси, односно дешавањима у Европи у 15. и 16. веку. Разговор након погледаног филма (ученици су, уз професорку, преводили текст са енглеског, допуњавали знањима о историји тог периода и коментарисали виђено) нагласио је оштре контрасте између успона културе и уметности, општег напретка, у Западној Европи и судбине Јевреја из Шпаније.
Економско-трговинска школа – гледање филма у преводу на енглески и дискусија након одгледаног филма на часу енглеског језика (Наставник Ивана Илић користила је наставни план са Центропиног сајта: ученици су се гледајући филм упознали са пореклом Јевреја и путевима доласка на Балканско полуострво, а надаље и са њиховом судбином на овим просторима, Холокаустом током Другог светског рата, као и временом након рата; припремили су се за обилазак Сомбора трагом сомборских Јевреја.) претходили су сусрету ученика у сомборској гимназији, у суботу, 28. 5. 2022, као увод у заједничке активности: предавање Милана Степановића и две радионице.
Господин Степановић, публициста и завичајни историчар, одржао је предавање о Јеврејима у Сомбору – о историји Јевреја на европском тлу, њиховим емиграцијама условљеним протеривањима, а надаље, о њиховој судбини током Другог светског рата и холокаусту, са акцентом на судбину Јевреја у Сомбору, као и у читавом Западнобачком округу. Осим историјских података, Степановић је ученицима предочио и неколико топлих људских сведочанстава у којима је човечност Сомбораца била изнад антисемитизма, а њихово саосећање изнад страха.
Након предавања одржане су радионица упознавања (водитељ др Снежана Клепић) и Хавер-радионица (Хавер – образовна организација грађанског друштва, Београд; водитељ наставник Александра Секулић) о јеврејским симболима као што су менора, мезуза, кипа, давидова звезда и др. Сусрет је окончан обиласком јеврејских палата у центру града: Вајдингерове, Кауфманове и Сингерове.
Учесници сусрета, ученици 1-1 и 1-2 разреда сомборске гимназије и 3-2 кулске економске школе, наставили су пројектне активности у својим школама: знања, стечена током предавања, радионица и истраживања, пренели су другим ученицима, истраживали трагове јеврејске културе и историје у својим местима, као и живот Ђорђа Лебовића, рођеног Сомборца, знаменитог сценаристе и књижевника јеврејског порекла који је преживео нацистичке логоре Аушвиц и Матхаузен. Читајући и проучавајући његово дело “Семпер идем” (недовршену хронику једног детињства) истражили су судбину Јевреја у Сомбору, виђену очима дечака.
Као завршну активност пројекта, 22. 4. 2023, професорка Клепић је на основу романа „Semper idem“ мапирала значајне локације описане у књизи и креирала пешачку туру (помоћу мобилне апликације) која ће та места појаснити и помоћи ученицима да их пронађу и обиђу. Након вођене шетње по граду, ученици су са професоркама Александром Секулић и Снежаном Клепић отишли на представу „Semper idem“ у сомборском Народном позоришту. Уједно је на овај начин обележен Дан сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава Другог светског рата. У активностима је учествовала и професорка енглеског језика Ивана Илић.
Међушколска пројектна настава имала је за циљ да ученици вишемесечним активностима истраживања, презентовања и вршњачког учења обележе Дан сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату, негујући при том културу сећања и развијајући емпатију према судбини прогнаних и обесправљених. Истражујући историју јеврејског народа и упознајући његову културу, дугорочно негују културу сећања, развијају осетљивост за стереотипе, предрасуде, митове и антисемитизам, критички се према њима односе, спознавају вредност постојања различитости и утврђују одеђене сличности у различитости.
Писац Данило Киш, Јевреј, и сам страдалник у Другом светском рату, рекао је: “Историја је без страсти, без злочина и без обзира на бројке: шта значи шест милиона мртвих (?!) ако не видимо једног јединог човека и његово лице, његово тело, године и његову личну повест.”
Сећањима на страдале указујемо почаст њиховој жртви, исказујемо дивљење и достојанствено оживљавамо сећања на њих. Уколико изгубимо ова сећања, изгубићемо убрзо и сопствени идентитет, јер народи који забораве историју, језик и веру, престају да постоје, а део историје сваки је човек понаособ, ма које вере и националности био. Заборављањем жртава, нестао би и један део нас, део човечанства, а онда и део будућности.
Снежана Клепић и Александра Секулић